Špatné skladování vína způsobuje jeho rychlejší stárnutí a dochází také k výraznému oslabení vůně a chuti. Pokud chcete, aby si víno udrželo co nejdéle své kvality, je potřeba jej správně skladovat..
Ne všechna vína jsou ke skladování vhodná
Některá vína je vhodné konzumovat co nejdříve, zejména vína prodávaná v láhvích bez kvalitního korku. Obecně se také nedoporučuje skladovat vína s větším či naopak příliš nízkým obsahem kyselin, vína, která pochází ze slabšího ročníku či jsou jakkoliv „nedokonalá“. Naopak se doporučuje skladovat vína pocházející od důvěryhodných a prověřených vinařů, vína, která byla správně ošetřena, která jsou vysoce kvalitní a nebo mají vyšší obsah alkoholu.
Správně skladovat víno není tak těžké. Mezi klíčové faktory dlouhodobého skladování vín patří správná teplota, správná vlhkost a správná poloha. Ideálním prostorem jsou vinné sklípky, protože v nich už často přirozeně panují potřebné podmínky. Ne každý má ale sklípek k dispozici, a tak si v domácích podmínkách můžeme pomoci kvalitní ledničkou na víno, která dokáže ideální podmínky skvěle napodobit.
Víno má rádo stabilní teplotu
Za ideální teplotu pro skladování vína se považuje 7 až 16 °C. Příliš nízké teploty způsobují vysrážení vinného kamene, příliš vysoké pak stimulují mikrobiologické činnosti ve víně vedoucí k jeho znehodnocení. Mnohem důležitější než konkrétní teplota je ovšem její stabilita, vínům totiž nedělají dobře teplotní výkyvy. Kolísání teplot může vést k teplotnímu šoku, při kterém se mění hustota vína v láhví. V důsledku toho může dojít i k vytlačení korku z láhve, k prosakování kapaliny zevnitř láhve a dalším nepříjemnostem.
Ani sucho, ani příliš vlhko
Míra vlhkosti vzduchu v okolí skladovaného vína by měla být okolo 65 %. Je-li vzduch příliš suchý, korek se postupem času začne vysušovat a zmenšovat, takže se dovnitř láhve s vínem začne dostávat vzduch. Přílišné vlhko zase vede k tvorbě nežádoucích plísní. Prostředí, ve kterém je víno skladováno, by také mělo být co nejvíce temné. Určitě se vyhněte přímému vystavení slunečním paprskům. Ale ani dlouhodobé vystavení umělému osvětlení se nedoporučuje. Vína mají ráda tmu.
Jaká je nejlepší poloha pro skladování vín?
Vždy dávejte přednost vodorovné poloze. Jsou-li láhve s vínem položené, víno uvnitř láhve se dotýká korku, namáčí ho a zabraňuje jeho vysušení. Korek tak vydrží mnohem déle a nepropouští dovnitř láhve vzduch. Vína mají ráda stabilitu co se týče teploty, vlhkosti a také polohy. Jako jim nedělají dobře teplotní výkyvy, příliš nesnáší ani pohyb. Zajistěte tedy, že jsou vína skladována v prostředí, ve kterém nehrozí žádné vibrace či otřesy. Láhve nechte v klidu a snažte se s nimi co nejméně manipulovat.
Zdá se vám to vše příliš složité? Pořiďte si domácí vinotéku mQuvée, která se o vše postará za vás. Modely disponují více klimatickými zónami, takže v nich můžete skladovat i několik druhů vín. Skleněná dvířka s ochranou proti UV záření vína ochrání před nežádoucím světlem. Víno bude ležet na dřevěných policích dokonale chráněné před všemi nežádoucími vlivy zvenčí.